- Ez az esemény elmúlt.
Ketten az úton – beszélgetés a Kriskó házaspárral
2023.02.17.. 17:00 - 18:00
2022-ben megfogadtuk, az akkor először megrendezett Ketten az úton című, egy híres-neves kecskeméti házaspárral folytatott beszélgetésünkkel hagyományt teremtünk, és azt ezt követően, a Házasság hete alatt, minden évben megismételjük. Akkor egy színhészházaspár (Danyi Judit és Hegedűs Zoltán) volt a vendégünk, akikkel Kriskó János beszélgetett. Most fordult a kocka, és éppen az ismert tévés arc és felesége került a kérdezettek székébe, akiket egy betegség miatti személycsere után végül Füzi László, az immáron könyvtárunkban helyet kapó Forrás főszerkesztője kérdezett.
Bár Kriskó János és felesége, Kriskóné Dávid Mária szülőföldje viszonylag közel esett egymáshoz, csak Kiskőrösön (stílusosan egy könyvtárban) volt szerencséjük egymással először találkozni. Akkor, ott, 48 évvel ezelőtt dőlt el a sorsuk a János nagybátyja által szervezett klubnak köszönhetően, mely utat azóta is kéz a kézben, együtt róják. Kapcsolatuk valódi próbája volt az a 1,5 év, melyet külön kényszerültek tölteni: Mária Szomathelyre került, ahol könyvtár-matematika szakon tanult, míg János Kiskőrösön vonult be katonának. Ez idő alatt intenzív levelezéssel tartották életben a kettejük közti lángot, melynek írásos lenyomatait, emlékeit ma is féltve őrzik.
Bár szívesen maradtak volna a nyugati határ közelében, végül egy, a családjukhoz jóval közelebbi városban, Kecskeméten vertek gyökeret, bár a munkavállalás mindkettejüknél igencsak nehézkesnek bizonyult. A Jánosnak felajánlott állást időközben betöltötték, aki ezért a megyei könyvtárban kezdett el dolgozni, de útja végül, egy városházi kitekintőt követően a Katona József Gimnáziumba vezette, ahol végre úgy érezte, megtalálta a helyét. Mária hozzá hasonlóan belekóstolt a könyvtári létbe, de az igazi hivatását az akkor alakuló új múzeum, a Népi Iparművészeti Gyűjtemény élén találta meg azt követően, hogy megszületett első gyermekük, Ádám.
Feladataik egyre csak szaporodtak gyermekeik születésével, János kezdődő televíziós pályafutásával és Mária továbbképzéseivel, azonban szabadidőből nekik sem lett több. Utólag visszatekintve egyikük sem tudja, hogyan voltak képesek akkoriban mindezt menedzselni, de a kettejük közti szövetség ezt az „erőpróbát” is kiállíta. Idővel természetes módon alakultak ki a kettejük közti kompromisszumok, és mindketten igyekeznek összetartani a családot, ami a XXI. században évről évre egyre nehezebb.
A hosszú, jó házasság titkának Mária a nehézségek ellenére is meg/fennmaradó alapvető vonzalmat érzi, de szerinte a szerencse ugyanúgy közrejátszik egy-egy pár hosszú távú együttmaradásában. János csak helyeselni tudott e válasz hallatán, melyet annyival egészített ki, hogy ő 45 év házasságban és 48 év kapcsolatban eltöltött év után is változatlanul lelkesedik felesége iránt.
Az eseményről a Hiros.hu is készült írásos beszámolóval: