Events for április 2024 – Katona József Könyvtár
Ugrás a tartalomra
Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

„Nem középiskolás fokon…” – Dr. Farkas Attila Márton: Buddhizmus

2023.05.30.. 17:00 - 18:00

Május 30-án Dr. Farkas Attila Márton vallástörténész, A Tan Kapuja Buddhista Főiskola docense volt a vendégünk „Nem középiskolás fokon…” ismeretterjesztő, olvasásnépszerűsítő sorozatunkban, akit követői jobbára csak FAM-ként ismernek és emlegetnek. Humoros előadásmódja helyett azonban most komoly, oktatói oldalát ismerhette meg a közönség, lévén a téma, a buddhizmus is ezt követelte meg. Vendégünk előrevetítette, ha valaki biztos tudás reményében látogatott el az előadásra, bizony, csalódnia kell, hiszen nincs olyan kimondottan, hogy buddhizmus esszencia a vallás sokrétűsége miatt, ezért nehéz nagy igazságokat megfogalmaznia. Mint minden más hitrendszernél, itt is léteznek szélsőségesebb irányzatok, melyek az igaznak vélt, toposszerű jelzőket is képesek megcáfolni, példának okáért, hogy a szóban forgó vallás mindig békés lenne.

Ezek közé a biztos kijelentéseket nehezítő problémák közé sorolandó többek között a történeti Buddhának tulajdonított tanítások nyelvezete (hiszen azokat, a legjobb ismeretek szerint, az ún. ősbuddha nem is beszélhette), a buddhizmus szövegszerű lenyomatai, melyek rendkívül vegyesek, sokszor egymásnak ellentmondóak, valamint az utóbbiak közé sorolandó anátman, vagyis a nem-én állapot értelmezési nehézsége is. Dr. Farkas Attila Márton hosszan ismertette közönségével a lélek- és éntagadás mögött meghúzódó, az embert halmazszerűen megalkotó rendszereket, majd kiemelte, szerinte azért is veszélyes az anátmant modernizálni, mert abból könnyedén olyan divatvallás születhet, mely félő, hogy az MI korában elmosná az ember és a gép közötti határvonalat.
Vendégünk álláspontja szerint Buddha nem tekinthető filozófusnak, hiszen a történeti alak tanításai sokkal inkább egy spirituális módszert és egy célt írnak le, mely nem más, mint a szenvedés elkerülése, mely csakis az énállapot kiiktatásával érhető el. Így a buddhizmust sokkal inkább az élethez való gyakorlati hozzáállásként, mintegy „vírusként” írta le, mely ha kiirt minden mást, utolsóként pedig önmagát is, ezzel érhető el a megvilágosodás állapota. Utóbbi kapcsán azonban talán még kifejezőbb, ha ehelyett megszabadulást, a szenvedés alóli feloldozást megfogalmazást használjuk, hívta fel a figyelmet Dr. Farkas Attila Márton főiskolai docens. Bővebben
A Hiros.hu beszámolóját a következő linken olvashatja: https://hiros.hu/farkas-attila-marton-buddha-szkeptikus…

Details

Date:
2023.05.30.
Time:
17:00 - 18:00
Event Category:

Venue

Katona József Könyvtár
Kecskemét, Piaristák tere 8. Magyarország + Google Map