The International Kodály Society – Nemzetközi Kodály Társaság
Kodályról elnevezett intézmények itthon
Kodályról elnevezett intézmények külföldön
Kodályról elnevezett kórusok és zenekarok
„Kodály Zoltán emlékére” szakalapítvány
Kodály Zoltán Emlékmúzeum és Archívum
kórusművei hangszer kísérettel
szólóénekre írt művei hangszerkísérettel
A Kodály Szeminárium elnevezés 1970-ben született, amikor Kodály Zoltánné és a kecskeméti Ének-zenei Általános Iskola és Gimnázium akkori igazgatója, Nemesszeghyné Szentkirályi Márta kezdeményezésére a város nemzetközi nyári tanfolyamot hirdetett a magyar iskolai zenei nevelés koncepciójának, módszertani alapjainak és eredményeinek megismertetésére. A nagy érdeklődésre való tekintettel két év után másodszor is megrendezték a Nemzetközi Kodály Szemináriumot.
1975-től, a Kodály Zoltán Zenepedagógiai Intézet aktív működésének kezdetétől a szemináriumok évenként ismétlődtek, és fő célkitűzésüket tekintve sok szempontból lényegesen átalakultak. Míg az első két tanfolyam főként az iskolai zenei nevelés külföldi szakembereinek igényeihez igazodott, az 1975-től kezdődő új időszak rendezvényei igyekeztek a magyar énektanárok érdeklődését is felkelteni, s programjaikkal, bontakozó lehetőségeikkel – változatlan nemzetközi igény mellett – a felismert hazai feladatok megoldásából is részt vállalni.
A Kodály Szeminárium kikristályosodott célja az, hogy sok aktív zenei tevékenységgel, a készségek felfrissítésével és továbbfejlesztésével hozzásegítse a résztvevőket ahhoz, hogy énektanári, karvezetői, általában muzsikusi munkájukat nagyobb hatásfokkal végezhessék, s a zenei köznevelés szempontjából leginkább döntő iskolai oktatómunka „mikrokozmoszát” a zeneművészet teljes világának biztosabb ismeretében irányíthassák.
Ily módon az évek során a Kodály Szeminárium az önkéntes önképzés, a „jó zenész”-i attitűd, a szakmai és emberi komolyság szimbólumává nőtt. (Erdei Péter: Előszó)
Forrás: Kodály szemináriumok : Válogatás a nyári tanfolyamokon elhangzott előadásokból, Kecskemét 1970-1980 / [szerk. Erdeiné Szeles Ida] ; [a kötet szerzői Borsai Ilona et al.]. – Budapest : Tankönyvkiadó, 1982. – p. 7.
Lásd a katalógusban >>